denizler çağırıyor birden , karlı dağlar çağırıyor , güneş çağırıyor , yollara düşesin geliyor , gidesin gidesin uçasın geliyor . düşlerin var düşüncelerin var kanat olmuş , bi yerden bi yere götürecekler seni . değişiklik istiyor düşüncelerin , değişik tatlar , yerler , insanlar , ilişkiler , kültürler içinde olmak istiyorsun .

düşüncelerin seni turist yapıyor ve turist eylemin başlıyor . turizmin bir paydaşı olarak sen de artık oyunun içindesin , oyunun bir parçasısın ve sürdürülebilirliğin ekonomik , çevresel ve sosyal etkilerini biçimlendirmede bilincini ve sorumluluğunu harekete geçiriyorsun .

seni bi yerden bi yere götürecek , seyahat ettirecek yollar var , seyahat acentaları var . giriyorsun içeri . pırıl pırıl basılmış katalogları  , broşürleri önüne koyuyorlar .

<<< bu broşürlerin bu hale gelmeleri için ağaçlar kesildi , ağaçlar hamur oldu boyalarla kimyalarla yoğuruldu renk renk , baskı makineleri koşuşturdular elektrik çarpmış delicesine . ekonomik ve çevre etkileri ..>>>

bir fotoğraf bir düş bir ayrıntı alıp çekiyor seni içine ve tamam , diyorsun , buraya gidiyorum . bastırıp paranı , tatil satın alıyorsun , gezmek satın alıyorsun .

<<< acenta para kazandı , çalışanları para kazandı , ekonomi yaratıldı .. >>>

atlıyorsun uçağa . belki korkutuyor seni uçmak , bir demir yığınının havada kalması sana göre akıl almaz bişey . ama rüzgara sorarsan çocuk oyuncağı . bu demir yığını seni alıp bilmem kaç buçuk saatcikte dünyanın öteki köşesine götürüveriyor .

<<< bu demir yığını , toprağın bilmem kaç kat altında , doğanın bilmem kaçyüzbin yıllarda oluşturduğu petrol denilen şeyi yerin altından çıkarıp göklerde lıkır lıkır içiyor . diyorlar ki bu petrol denilen şey yüzünden çok savaşlar çıkıyor çok insanlar ölüyor çünkü bu petrol denilen şey çok değerliymiş ve az kalmış ve bitmek üzereymiş ve bi adamlar çok paralar kazanıyorlarmış bu petrolden >>>

<< ekonomik  ve çevre etkileri . yakıtı daha ekonomik kullanan ve havayı daha az kirleten yeni uçaklar tasarlanması . >>

destinasyon-varış yerindesin . senin turizm eylemin , varış yerinde etkilerini göstermeye başlıyor . oteline transferin yapılacak . belki limosin ile , taksi ile ya da bir toplu taşıma aracı ile . bunların hepsi bir seçim .

otelindesin .

otel .

otelin , sürdürülebilirliği yaşam felsefesi edinmiş bir otel mi ..

yüzlerce ampül , tasarruflu ampül mü .. otelin pırıl pırıl ışıkları gereksiz yere sabaha kadar yanıyor mu yoksa herkesin yattığı saatlerde gerekli olanların dışında hepsi söndürülüyor mu .. su israfı var mı , su kaçakları kontrol ediliyor mu .. bahçe sulaması , uygun saatlerde yapılıyor mu .. toprağın sıcak ya da kızgın olduğu saatlerde yapılan sulamada , suyun önemli bir kısmı buharlaşıp havada israf olur . onun için sulamanın , toprağın iyice serinlediği sabahın erken saatlerinde yapılması gerekir . gereksiz yere çarşaf , havlu yıkaması yapılıyor mu ..

<< bunların hepsi çevre etkileri , yaşam kaynaklarımızın korunması ya da israf edilmesi seçenekleri .. >>

otel , ürünlerini yerel kaynaklardan mı sağlıyor yoksa dışarıdan mı geririyor .. çalışanlarının haklarını gözetiyor mu , çocuk işci çalıştırıyor mu , eşit işlere eşit ücretler ödüyor mu ..

<< otelin ekonomiye etkileri .. yerelden sağlıyabileceği ürünleri dışarıdan alıyorsa karbon ayak izini arttırıyor , yaşam kaynaklarını israf ediyor ..

sosyal etkileri . işçi hakları emek hakları sosyal gelişim sosyal refah .. >>

yaşamın tadını çıkarma zamanı . açık büfeler , sınırsız seçenekler .  önce karnımızı mı gözümüzü mü doyuracağımızın zor seçimi . tüm bu yiyeceklerin nasıl yetiştirildikleri . turizmin sürdürülebilirliği ile tarımın sürdürülebilirliğinin iç içeliği . ve , ister istemez , israf , çöp .. otelin çöp yönetimi ..

sonra , günlük gezilere , “turistik” eğlencelere , kültürel etkinliklere katılıyorsun . turizm , yerel kültürü nasıl etkiliyor ..

turizmin sürdürülebilirliğine otellere çok büyük sorumluluklar düşüyor . ekonomik büyüme , sosyal gelişme , ve çevrenin korunmasında ve sürdürülebilir gelişmesinde önemli etkileri var . otellerin , yalnızca duygusal bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ile sürdürülebilirlik prensiplerini uygulamalarını beklemiyorum . sürdürülebilirliği yaşam felsefelerinin bir parçası olarak benimseyen herkesin sonunda kazançlı çıkacağını bilmemiz yeterli . ekonomik kazanca öncelik veren bir işletmenin , sürdürülebilirlik felsefesini uygulayarak kısa ve uzun vadelerde ekonomik kazançlarını arttıracağını bilmesi yeterli .

bir otelin belli başlı , önemli , genel , sürdürülebilirliği sağlama yöntemleri var :

* enerji yönetimi . enerji kullanımı , birçok otelin , ücretlerden sonra en çok gider kalemi . modern teknolojilerle rahat yaşamların sağlandığı günümüzde , iyi bir enerji yönetimiyle önemli tasarruflarda bulunabiliriz . aydınlatmalarda , klimalarda , temizlik makinelerinde enerji kullanımı iyi denetlenmeli , enerji etkin teknolojiler kullanmaya özen göstermeli , konukları da enerjiyi etkin kullanmaları yönünde bilgilendirmeli ve otelin sürdürürlebilir yaşam felsefesi ile çevreye duyarlı olduğu belirtilmeli .

* su yönetimi . otel genelinde suyun etkin kullanımı , kaliteli yerel su kaynaklarını koruyacak , yerel halkın su kullanımını olumsuz etkilemiyecek .

* gri su yönetimi . biyolojik çözünebilir organik temizleyicler kullanımına önem verip , gri suyun arındırma işlemlerinden geçirilip otel genelinde sulamada ya da temizlikte yeniden kullanılması .

* katı atıklar yönetimi . kimyasallar içeren plastik , teneke , karton ambalaj paketlerin kullanımını en aza indirmek , yeniden kullanılmasını sağlamak ya da geri dönüşüme kazandırmak
organik atıkların kompost yapılarak doğaya geri dönüştürülmesini sağlamak .

* kimyasal kullanımının önlenmesi . otel bahçesinde kimyasal içerikli gübreler , ot ve böcek ilaçlarının kullanılmaması . otelin genel temizlik işlerinde biyolojik çözünürlü temizleyiciler kullanılması , yüzme havuzlarında otomatik ve en küçük dozda temizleyiciler kullanılması . kimyasal kullanımını ne kadar iyi yönetebilirsek yerel su kaynaklarımızı , deniz yaşamını , tüm çevreyi , sağlığımızı da korumuş oluruz .

* satın alma yönetimi . otele her bi şeyin satın alınımında çevreye etkisinin düşünülmesi , daha az paket gerektiren şekilde , paketleri geri dönüşümü olan ürünleri tercih etmeyi , yerelden , gerekirse en küçük ölçekte ürün sağlayıcılardan alarak yerel ekonomiyi ve sosyal refahı desteklemek .

* doğal çevrenin sürdürülebilirliğine doğrudan katkıda bulunmak . turizmin çevreyi olumsuz yönde etkilemesi çok kolay . bunun sorumluluğu ve bilinciyle çevre değerlerinin sürdürülmesinde , yaşam kaynaklarının , biyolojik çeşitliliğin arttırılmasında yerel yönetim , kurum ve kişilere doğrudan desteklerde bulunmak , işbirliği içinde olmak .

* sosyal gelişime doğrudan katkıda bulunmak . birçok otelin yabancı sermaye kaynaklı olması , kazançların çoğunun dışarıya gitmesine neden oluyor . kazançların bir kısmını yerelde kullanarak sosyal refah ve gelişmeye katkıda bulunmak .
otel çalışanlarını mümkün olduğunca yerelden sağlamak , çalışanlara eğitimler vererek daha iyi konomlara gelmelerini sağlamak . okullar veya kurumlar aracılığıyla sosyal gelişmeye katkıda bulunmak .

tüm bu yöntemleri uygulayan bir işletme , önemli ekonomik tasarrufta bulunacak ve ekonomik kazancını artıracaktır ve böylece herkes ve tüm dünya kazançlı çıkacaktır .