doğa dostu çiftliklerde gönüllülük sistemi

dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi türkiye’de de birçok çiftliğe gidip “gönüllü” olarak bir süre kalınabilmektedir .

gönüllünün çiftlikte kalması , çiftliğin olanaklarına ve durumuna göre konaklaması , yeme içme ve yatıp kalkması karşılığında para söz konusu değildir .
gönüllü , günde aşağı yukarı 5 saat çiftlik işlerine yardım eder .

gönüllünün kanatları vardır , gezer , dolaşır , yaşamı arar , yaşamdan kaçar , yaşama koşar , değişik yerler görmek değişik insanlarla tanışmak ister , tatil yapmak ister , toprağa dokunmak , çalışmak , yeşil terleriyle üretmek ister .

gönüllü , gittiği çiftliklere mikrop taşır . bir çiftlikten aldığı yararlı , güzel mikropları öteki çiftliklere taşır . gezdiği ekosistemleri gözlemler , deneyimlerini , öğrendiklerini , önerilerini gittiği çiftliklerde paylaşır . bilgi taşır , güzel örneklerin çoğalmasına katkıda bulunur .

çiftliklerde toprak vardır , uzun uzun emekler vardır , ağaç vardır , meyve vardır . çiftliklerde yalnızca bahar değil , soğuk kışlar , çok sıcak yazlar vardır .
çiftliklerde sağlıklı toprak yaratma sevdası vardır , zordur , çok emek , çok iş , çok ter vardır , umut vardır , heyecan vardır , yorgunluk , bitkinlik , hayal kırıklıkları vardır , yeniden umutlar vardır , yaratıcığın ve üretmenin hazları vardır .

gönüllü , bir çiftliğe giderken , ve , ev sahibi bir gönüllüye kucak açarken karşılıklı beklentiler vardır .

gönüllünün çiftliğe gidişinden önce , karşılıklı beklentilerin ne kadar örtüştüğü öngörülebilmeli . konuşabilmeli , anlaşabilmeli . yoksa , gönüllünün ya da ev sahibinin açıklanmamış beklentileri , varsayımları , sağlıklı bir ilişki oluşmasına engel oabilir .

yalnızca gönüllünün ya da yalnızca ev sahibinin beklentilerinin karşılanması , “çiftliklerde gönüllülük sisteminin” sağlıklı yürümesi için yeterli değildir . gönüllü de , ev sahibi de bu kutsal sistem içinde , bu kutsal sistemin sağlıklı büyümesi ve sürdürülebilirliği için sorumluluklar taşır .
bir gönüllünün beklentilerinin hiç karşılanmaması , gönüllüyü bu sistemden uzaklaştırır .
aynı şekilde , bir ev sahibinin beklentilerinin bir gönüllü tarafından karşılanmaması sonucu , ev sahibi , yeni gönüllüler kabuletmeye çekinecektir .

sağlıklı bir dünya için , sağlıklı gıda üretebilmek ve tüketebilmek için ve bu bilinci yaygınlaştırabilmek için gönüllüye de , ev sahibine de kutsal görevler düşüyor .

özellikle bu sisteme ilk kez katılan bir gönüllünün bir çiftliği , çiftlikteki yaşam koşullarını ve biçimlerini bilmesi ve buna hazır olması gerekir .
kentin rahat yaşam koşulları , klimalı ortamlar , parfüm kokuları yoktur çiftlikte .
bir çiftliğin yalnızca romantik yanları – çiçekler böcekler kelebekler kuşlar nehirler ormanlar , ağaçlarda türlü türlü meyveler , sevimli civcivler ve kuzular – yoktur .
çiftlikte , günün ağarmasından gün batımına kadar iş vardır , uğraş vardır . yorulursun , terlersin , ellerin acır , elbiselerin kirlenir . gönüllü , bu çiftlik yaşamına , işine aşına ortak olur , herşeyi paylaşır . hem çalışır , hem dinlenir , hem tatil yapar .

çiftliklere “gönüllü” ya da tatil amaçlı “konuk” olarak gelinebilir .
gönüllü olarak gelindiği zaman , ilk beklenti , asıl amaç tatil yapmak değildir . gönüllü çalışır , ve , doğada , bu sağlıklı ortamda yaşamak tatildir aynı zamanda .

ev sahibi , gönüllünün , çiftlik yaşamıyla bütünleşmesini bekler .
ev sahibi , gönüllüyü yalnızca parasız bir işçi gibi görmez . aynı dili , doğa dilini konuşmanın , aynı duyguları paylaşmanın hazzı vardır .
gönüllünün günde aşağı yukarı 5 saat yardım etmesini bekler , yürekten , sevgiyle çalışmasını bekler .
gönüllü ve ev sahibi arasında karşılıklı yarar ilkesiyle bir sevgi ve saygı bağı vardır . birbirinden tek yönlü yararlanma değil , karşılıklı kazançlar ve paylaşımlar vardır . bu paylaşımlar , ev sahibini de , gönüllüyü de , böyle ekosistemleri de zenginleştirir , büyütür , çoğaltır .
gönüllüyü ve ev sahibini birbirlerine bağlayan doğadır , toprak sevgisidir .
gönüllü , tatil öncelikli olarak gelip , 5 saati oyalanarak , zaman doldurmaya çalışarak gününü bitirmeye çalışmaz . öncelikle , sağlıklı bir dünya için çalıştığının bilincindedir .
çiftlik ve doğa , gönüllü için de , ev sahibi için de bir okuldur .
herkes , birbirinden bişeyler öğrenir .

ekolojik çiftliklerde tarımın ötesinde bir dünya felsefesi vardır . bu felefenin temeli , dünyayı ve insanı sevmek ve gözetmek , ve üretmektir. doğayı gözlemlemek , doğayı tanımak , farkındalıkları arttırmak , doğa ile uyum içinde yaşamayı deneyimlemek için bir okuldur ekolojik çiftlikler .
çiftliklerde çok değişik işler yapmaya hazır olmalıdır gönüllü . sürdürülebilir , kendi kendine ayakta kalmayı becerebilen , yaşamın birçok koşullarına dayanıklı olabilmek için bir deneyim , bir öğrenme olanağıdır çiftlikler . bazı çiftliklerde yemekler birlikte pişirilir , birlikte yenilir . gönüllü , yemek yapmayı bilmiyorsa , burada öğrenme şansı vardır ve öğrenmelidir de .

doğa dostu ekosistemlerde , hep birlikte doğa olmak , orman olmak vardır .